top of page

A Buddhista Karma Tana

– a tudat képzése a Mahájána hagyomány szerint -

Dharmaraksita : Az Éles Kerék Fegyver

SZELLEMGYÓGYÁSZOK, SZELLEMSEBÉSZEK ORSZÁGOS ÖSSZEFOGÁSA ! JELENTKEZZ !!

Dharmaraksita : Az Éles Kerék Fegyver

 

Minden szenvedésünk az önzés káprázatának megszokásábólered,

melyet fenntartunk és szerinte élünk.

Mindnyájan osztozunk e tragikus balszerencsében,

mely szűk és énközpontú útjainkból fakad.

Szüntessük meg szenvedésünket és mások nyomorát,

oszlassuk szét önző érdekünk vágyait.

Ha felébred a saját öröm keresésének gondolata,tegyük félre,

helyette tekintsük mások boldogságát.

Még ha szeretteink is fordulnának ellenünk,

felelősségünket érezve okoljuk ön-érdekünk.

 

 

Röviden hát, bármikor csap le villámként a nem kívánt szerencsétlenség szenvedése

olyan az, mint a kovács esete, kinek életéta maga kovácsolta kard oltotta ki.

Olyan, mint a nyílkészítő esete, kit saját nyilával öltek meg.

Szenvedésünk az éles kerék-fegyver visszatérte,

rossztetteinkből kél s teljes kört leír;

ezután figyeljünk és vigyázzunk mindig,

hogy soha ne cselekedjünk erénytelen módon.

Jamantaka, pörgesd hát meg nagy erővela jócselekedetek éles kerek fegyverét,

haragos formádban háromszor pörgesd meg,

lábaidat a két igazság terpeszti szét,

lángoló szemeid módszerre s bölcsességre nyílnak

villanó agyarad a négy ellenerő

fald fel ellenséged

- kegyetlen ön-érdekünk!

 

Másokat szolgáló hatalmas mantráddal

pusztítsd el e belül leselkedő ellenséget.

Ragdd meg, ragadd meg ádáz Jamantaka,

mutasd az ellenséget, hozd előre őt!....

 

 

Bevezetés:

 

Kezdet nélküli idők óta üldöz a karma. A legkisebb szabadság nélkül oda vagyunk láncolva az akadályokkal teli létforgataghoz, mert csak a zűrzavarhoz vagyunk szokva. Minden szenvedésünkért az önző gondolatokat okoljuk, azt, hogy csak a saját boldogságunkra törekszünk.

Határozzuk el ennek kipusztítását.Megoldás : ÖNSZERETET BEHELYETTESÍTÉSE MÁSOK SZERETETÉRE

 

Dharamrksita, a nagy indonéz mester állította össze erdei remeteségében. Amit ez a nagyszerű jógi, szentírások tudósa, mélységes bölcsesség és logika erejének birtokosa leírt, az az ő szent gurui tanításának a lényegét hordozza. Alapvető szöveggé vált a mahajána tudatképzésben, célja , hogy lecsendesítse a tanítványok tudatát, a közönséges, vulgáris tudatot szelidíti meg és képezi. Azért Éles Kerék Fegyver a címe, mert a legjobb módszer a legrosszabb ellenség : a ragaszkodás az énhez és az önszerető magatartás legyőzésére. Az önszerető magatartás a saját önérdekhez való mohó ragaszkodást jelenti. Célja továbbá az öt mérgező illúzió legyőzése úgymint : ragaszkodás, gyűlölet, tudatlanság, irigység és büszkeség. A megvilágosodáshoz vezető út lényeg, hogy tudjuk,minden dolog, beleértve saját magunkat is, mentes a valóságosan független létezésmódtól.

 

A tudatképzésnek három szintje van, ez a „Megvilágosodás fokozatos ösvénye” (Lam-rim), a tanításában leírt háromféle szándéknak megfelelően:

1. a motiváció alapszintjén egy jobb újjászületésért dolgozunk

2. középszinten meg akarunk szabadulni az újjászületés gyötrelmes köréből, a szamszárábólel akarjuk érni a Nirvánát

3. haladó szinten pedig a mahajána ösvény követőjeként bodhicitta motivációval dolgozunk a teljes megvilágosodás eléréséért minden lény javára. Ennek érdekében minden tettünk eredményét e célért ajánljuk fel.

 

A mahajána ösvény harmadik, haladó szintje kétféleképpen követhető:

 

a, A Tökéletesedés Járműve (Paramitajána) követésével sok élet alatt érhető el a megvilágosodás

 

b, A Tantra Járművének (Vadzsrajána) követésével pedig egy emberi élet alatt- különösen erős bodhicitta motivációval ezt az ösvényt válasszukA tantra rendszere a megvilágosodás elérésének sok gyors módszerét tanítja. Ezek közé tartozik az egyébként mérgező illúziók ösvényként való alkalmazása is.

 

Ahhoz hogy egy olyan zavarodottságot , minta kéjvágy pl. ösvényként használhassuk, mentesnek kell lennünk az önszertő magatartástól, azonkívül alapos megértésünk kell legyen az ürességről, arról, hogy minden dolog, beleértve saját magunkat is, mentes a valóságosan független létezésmódtól. E kétféle alapfeltétel nélkül rendkívül veszélyes, mert ahelyett, hogy elérnénk célunkat, teljesen elpusztíthatjuk a megvilágosodás elérésének lehetőségét. Négy nagy ellenerő van, mely megszünteti az általunk a múltban elkövetett erénytelen cselekedetek szerencsétlen következményeinek megtapasztalásának szükségességét.

 

A négy nagy ellenerő a következő:

 

1. az erénytelenséggel szemben megbánást és undort érzünk

2. menedéket veszünk a három Drágaságban és meditációt gyakorlunk

3. ígérjük, hogy soha többé nem követünk el többé erénytelenséget

4. erényes cselekedeteket végzünk, az érdemet pedig felajánljuk minden érző lény javára a buddha és a dharma ellen elkövetett rossz megtisztítható spirituális gyakorlatokkal, míg a szangha (közösség) ellen elkövetett tetteknek meg kell érjen a gyümölcse, csak ezáltal tisztulnak meg.

SZELLEMGYÓGYÁSZOK, SZELLEMSEBÉSZEK ORSZÁGOS ÖSSZEFOGÁSA ! JELENTKEZZ !!

Az alábbiakban az Éles Kerékfegyver verszakaiból készült kivonatot olvashatod, a felsorolás minden bekezdés elején az adott karmikus helyzetet mutatja, majd utána a kiváltó okát olvashatod, ez az, amit  oldanod kell .

 

1.Önérdek eltávolítása

ha önző gondolat, önérdek kél tudatukban, vegyük észre és száműzzük anélkül, hogy különösebb jelentőséget tulajdonítanánk neki, majd ajánljuk fel minden képességünket és jó tulajdonságunkat minden érző lény javára. Minden szenvedésünkért az önző gondolatokat okoljuk, azt hogy csak saját boldogságunkra törekedtünk; határozzuk el a kipusztítását. Ha segítségünket ártással viszonozzák, maradjunk kimozdíthatatlanok. Ahelyett hogy bosszút állnánk, tekintsük ezt legfőbb szórakozásunk, az önszerető gondolat gyümölcsének. A magatartást gyűlöljük, ne a személyt.

 

2.Testi fájdalom

Kibírhatatlan testi kín

Betegség

Ártás más testének

Más testének megsebzése

 

előző életekben vertünk más lényeket, bezártuk őket és egyéb módon ártottunk, fentiek elveszik a boldogságot; fogadalmainkat, előírásokat megszegtük

 

3.Lelki problémák

Levertség, elhagyatottság

Mélységes lelki gyötrelem

a Tudat szenvedése

Magány, levertség, depresszió

 

régen megzavartuk mások tudatát, tanítóinkét, szüleinkét, tanulótársainkét stb., fogadalmainkat, előírásokat szegtünk meg.mások okolás helyett tápláljunk és erősítsünk kedves gondolatokat mindenki felé.

 

4.Elszegényedettség/ Éhség/Szomjúság/

Fösvénység

 

eddig megtartottuk, amink volt, másokat megfosztottunk javaiktól, miközben sajátunkkal fukarkodtunkkifosztás, meglopás, elcsábítás a magatartás éhes szellem vagy elszegényedett emberként való újjászületést eredményeza fösvénység nem gazdagsághoz, hanem szegénységhez vezető út; a nagylelkűség, adakozás az, ami gazdagsághoz vezetvegyük el más éhét és szomját:)

 

5.Erkölcsösség

 

magasrendű újjászületéshez vezet

 

6.Mások irányítják

Nincs szabad akarata, szabadsága

Másokat kell szolgálnia

 

lenézte az alacsonyan lévőket és arra utasította, hogy kellemetlen feladatokat végezzen, másokat szolgává tetthatározzuk el, hogy mostantól mások szolgálatába állítjuk testünket és életünket.

 7.Irigység

Erőszakosság

Kritizálás

Lenéző, sértő, mocskolódó beszéd

Gúny, megvető beszéd

Durva beszéd

 

a múltban rágalmakat terjesztett és barátokat szakított el egymástól, továbbá durván és mocskolódva szólt hozzájuk, gyalázkodott és lebecsülte képességeiketSokat beszéltünk gondolkodás nélkül, rágalmaztunkbarátságokat szakítottunk meg. A bánásmód visszatér.Legyünk alázatosak, lágyítsuk beszédünket és forduljuk megvetéssel a saját durva szánk felé.A kis érdemű irigy ember másokat folyamatosan lenéz, ez saját hírnevét ássa alá.Aki mindig erőszakos és kritizáló el fogja veszíteni az emberek bizalmát.

 

8.Ellenség

Kritika

Mocskos, taszító szülőföld

 

Nehéz és nyomorúságos világra születtünk negatív szemléletkritizált másokat, csak a hibáikat nézte

 

ha szülőföld mocskos: énjéhez ragaszkodott vagy szemlélete perverz volt; ha ellenségünk van, a helyes személet az, ha egy buddha vagy egy bodhiszattva megtestesülésének tartjuk, aki segít kimeríteni gonosz karmánk gyümölcseit

 

9.Legkedvesebb barátaitól elválasztva van, akik segíthetnének v. az meghal

 

elvette mások barátait és jó szolgálóit, guruk tanítványait magának akarva őket

soha ne válasszuk el azokat, akik egymásnak kedvesek, ne kényszerítsünk elválni tanítójától és ne bánjunk rosszul annak követőivel

 

10.Tanítói kellemetlennek tartják, nem tud a kedvükben járni

 

Félrevezető tanítások a múltban sosem találkozott vagy sosem követett szent mestereket, nem törődött velük, ehelyett rossz barátok társaságát kereste, helyezte előtérbe most sem követi a dharma szerint élőket, inkább a görbe utakon járó barátokra figyel

 

11.Rossztettel vádolják igaztalanul, mások helyett

Szóban gyaláznak valakit

Bűnbak

 

eddig megvetette és ócsárolta mestereit, másokat, tévesen meggyanúsított másokat-sose okoljunk másokat tévesen, erényükre tekintsünk bizalommal

 

12.Használati tárgyak elromlanak, szétesnek, megromlanak dolgok

Problémák a mindennapos tárgyakkal

 

gondatlanul bántunk mások dolgaival,adjunk meg másoknak bármit, amire szükségük van

 

13.Meditáció alatt elalszik

Szellemi zavarodottság

Zűrzavar

Boldogtalanság

Negativitás

Nem találjuk a nyomorúság okát

 

Az erény untat, a bűn csábít, izgalomba hoz rejtett hajlam, melynek hatására negativ dolgok felé vonzódik, nem az érdem felé,megsértette a dharma védelmezőket, vagy a dhrama -védőket sértő negatív tetteket vitt végbemásokat az erénytelenség felé vezettünk

negatív szokások követése

 

14.Végtelen csalódottság, mert semmi nem úgy történik, ahogy szeretné

Zaklatott tudat

Zavart lélek

 

másokat az erénytelenség felé vezetett, megzavarta azokat, akik erényes cselekvésekre összpontosítottakne zavarjuk vagy akadályozzunk másokat jócselekvés közben, ehelyett örüljünk neki, bátorítsuk őket és dicsérjük ilyen képességeiket

 

15.Nem tudunk tanítónk kedvében járni bármit teszünk is

/ha tanítónkba nemtetszést keltünk, elveszthetjük a jelen életben való megvilágosodás lehetőségét/

 

előtte jámborságot színleltünk, a háta mögött közönségesen viselkedtünk vagy visszatértünk a bűnhöz, képmutatók voltunk, szívből követtük a negativitástmegfogadtunk tanítónknak valamit aztán a háta mögött épp az ellenkezőjét tettükezután fogadjunk szívünkbe őszintén minden tanítást, kerüljük a nagyképűséget és kövessük őszintén a dharmát

 

16.Mások minket okolnak ok nélkül

Hibáinkat emlegetik

Bármit teszünk, abban hibát találnak

 

ócsároltunk másokat, de különösképpen a dharma barátok szégyenérzetét és illendőségétszégyentelenek, másokkal nem törődők voltunk, azt gondoltuk nem számít, amit teszünk

 

17.Bosszantanak másokat szokásaink és menekülnek a közelünkből

Harag ébred kis dolgok miatt is valakiben

 

eddig másokra erőltettük rossz szokásainkat; a múltban nem törődtünk azzal, hogy cselekedeteink milyen módon hatnak másokra

 

18.Közeli hozzátartozóink ellenségeinkké válnak

Szüleink, barátaink ellenünk fordulnak a múltban, aljas szándéktól vezérelve megpróbáltuk tönkretenni és aláaknázni mások képességeiteddig belül haraggal telve nehezteltünk és másoknak fájdalmat okozó alattomos terveken gondolkodtunk, kedvességet színleltünk, miközben céljaink alantasak voltak- határozzuk el, hogy a jövőben többet nem cselekszünk helytelenül és abbahagyjuk a színleléstszínlelés az, amikor el akarjuk rejteni hibáinkat mások elől, az álszentség pedig, amikor nem létező képességeket sejtetünk

 

19.Köszvény

Betegségek

 

szégyen és önkontroll nélkül mások adományait elloptuk vagy visszaéltünk velegondatlansággal kezeltük mások odaadó felajánlását, erkölcsi magatartásunk igencsak kifogásolható volt

 

20.Váratlan csapások

Váratlan betegségek

Ájulás, rohamok

 

ebben és elmúlt életeinkben megszegtük adott szavunkat, fogadalmainkat, tanítóinknak tett ígéreteinket

SZELLEMGYÓGYÁSZOK, SZELLEMSEBÉSZEK ORSZÁGOS ÖSSZEFOGÁSA ! JELENTKEZZ !!

21.Nem tud elmélkedni

Nem tud tanultakat felidézni

Tompa elme

Sötétség meditáció alatt

 

múlt életeinkben lebecsültük a dharmát, ha ki kellett valamit hagyni az életünkből, mindig a dharmát hagytuk ki. Azt hittük a dharma gyakorlása elhagyagolható, Buddha tanításai feleslegesek

 

minden jelen tanulásképtelenség oka, hogy előtte sem tettük azt fejlesszük ki a bölcsesség azon szokásait, hogy meghallgatjuk és elgondolkozunk azokról, amit Buddha tanított

 

22.Elalvás meditáció, olvasás, imák, szent és pozitív stb. dolgok közben

 

eddig az erényes cselekvést akadályozó okokat gyűjtöttüka múltban tiszteletlenül bántunk szent szövegekkel, valószínűleg dolgokat raktunk rá vagy a földön hagytuk őketlenéztük a bölcseket, tanítókat, mélységes bölcsességgel rendelkezőket ,szerzeteseket kritizáltunkne kritizáljunk és ne tápláljunk rossz gondolatokat a szangha (közösség) vagy akár egyetlen szerzetes iránt sem, aki így tesz, megteremtheti az okot, amely megakadályozza abban, hogy szerzetesekkel találkozzon vagy mellettük élhessen

 

23.Csábítás

Gyötrő vágyak

Sóvárgás

Zűrzavaros, csapongó tudat

 

a tett visszatér, hanyagoltuk a múlandó világot átható hibáinkon való elmélkedést, világi dolgokra pazaroltuk a napunkaterősítsük a létezésről való lemondást

 

24.Minden világi vagy vallási ügy sikertelensége

Csődöt mond, tönkre megy

 

eddig azt gondoltuk semmibe vehetjük a karma törvényét, nem tiszteltük az ok-okozat törvényét, helytelenül cselekedtünk: más lényeket megöltünk és megbántottunk, megloptuk őket, valamint szexuális túlkapásokba folytunk, a tíz erénytelen tettet gyakoroltuk

 

25.Eredménytelen gyógyítás, szertartás, felajánlás

 

eddig segítségért a világi istenekhez fordult vagy helytelen segítségért fordult, a rítusok eredménytelenségének oka, hogy sok erénytelen tettet hajtottunk végre, a múltban mindig a negativitás felé hajlottunk - hagyjuk ezeket el a jövőben

 

26.Egyetlen kívánságunk sem teljesül, hiába imádkozunk

Nem részesülünk semmiben

 

a múltban nem tiszteltük a Három Drágaságot. Elferdült elméletekkel foglalkoztunk, nem fogadtuk a dharma tanításait, Buddha felé irányuló elkötelezettségünk tökéletlen volt, bár tanításai teljes bizalmat élveznek, hitünk pedig gyenge volt- határozzuk el az ellenkezőjét

SZELLEMGYÓGYÁSZOK, SZELLEMSEBÉSZEK ORSZÁGOS ÖSSZEFOGÁSA ! JELENTKEZZ !!

A három drágaság avagy három menedék az, amiben a buddhisták menedéket vehetnek útmutatás kérése előtt. Ezt nevezik a buddhizmusban menedékvételnek. A menedékvétel nem pénzért történik, hiszen ingyenes. Mentális elkötelezettséget jelent, mely során az ember teljesen átadja magát a tanításnak, annak érdekében, hogy a világi lét szenvedéseitől megszabaduljon.

 

[1] A menedékvétel azt a szándékot fejezi ki, hogy a Buddha felébredését kívánja valaki megvalósítani az ő tanításán keresztül (dharma), amit a buddhista közösség (szangha) hagyománya őrzött meg. Sokak szerint a menedékvétel különbözteti meg a buddhistát a nem buddhistától.

 

[2][3] A három drágaság: · Buddha, mely, megítéléstől függően lehet a történelmi Buddha, Sákjamuni, vagy a Buddha-természet — az ideális vagy létező legmagasabb spirituális képesség; · a dharma, Buddha tanításai; · a Szangha, a megvilágosodottak közössége, akik segíthetnek egy gyakorló buddhista számára, hogy ugyanazt ő is elérje. Gyakorló buddhisták közösségére is szokás bővebb értelemben használni.

 

[4] A menedékvétel formulája: A Három Menedék a buddhista reflexió egyik legfontosabb gyakorlata, elmélkedés Buddha, a dharma és a szangha igaz tulajdonsága fölött. Ezeket a tulajdonságokat nevezik a dharma tükrének, melyek segítenek a gyakorló számára elérni a megfelelő tudatot. A három drágaság, avagy három menedék a buddhisták számára fontos, akik akár szertartásos formában menedéket vesznek ebben a három dologban. Ez nem egy egyszeri dolog, inkább egy visszatérő ima. A menedékvétel tulajdonképpeni gyakorlata a menedék ima recitálása.

 

[5] A három drágaságban való menedékvétel központi helyet foglal el a buddhizmusban. Úgy tekintenek a menedékvételre, mintha valaki hivatalosan is buddhistává válna általa. Ezért számos Théraváda buddhista közösségben a következő páli buddhista éneket (Vandana Ti-szarana) recitálják a papok és a leboruló emberek[6]:

 

Buddhaṃ saraṇaṃ gacchāmi        A Buddhához fordulok menedékért.

Dhammaṃ saraṇaṃ gacchāmi     A Dhammához fordulok menedékért.

Saṅghaṃ saraṇaṃ gacchāmi        A Szanghához fordulok menedékért

 

A Mahájána kínai/japán változata csak kicsit tér el a Théravadáétól.Menedék ima a tibeti buddhizmusban[7]:·

 

Sang-gye cho-dang tsog-kyi cho-nam-la ---            Menedéket veszek a Buddhában, dharmában és szanghában

Jang-chub bar-du dag-ni kyab-su-ch ----                  Amíg a Megvilágosodást el nem érem

Dag-gi jin-sog gyi-pe so-nam-kyi ---- A nagylelkűséget célzó és egyéb tökéletesítő gyakorlatért szerzett érdemeimért Dro-la pan-chir sang-gye drub-par-shog ---            Érjem el a megvilágosodást, minden utazó érzőlény javára.

SZELLEMGYÓGYÁSZOK, SZELLEMSEBÉSZEK ORSZÁGOS ÖSSZEFOGÁSA ! JELENTKEZZ !!

27.Gonosz szellemek gyötrik

Csapások, szerencsétlenségek

Előítéleteink vannak

Bénaság

Külső erők, ártás tör rá

 

megszegtük fogadalmainkat, elhanyagoltuk ígéreteinket, megsértettük a védelmezőinket már a gyakorlás kezdetétől, jelentős erénytelenségben éltünkhelytelen hozzáállásunk volt a meditációs istenségekhez és mantrákhoz, valamint lebecsültük az ilyen gyakorlatok hatásosságát és erejét

 

28.Ha nem vagyunk szabadok

Tehetetlenek vagyunk, hová menjünk

Menekülnünk kell akaratlanul

Lehetőségek nélküli szolgák vagyunk

Hontalan árva

 

zavartuk a nemes tanítókat és másokat, kegyetlenül elüldöztük őket otthonaikból, székhelyeikről- segítsünk ezek után mindenkit menedékhez jutni

 

29.Folyamatos aszály

Jégverés

Bogarak

Fagy

Földművelés problémái

Természeti csapások

 

elhanyagoltuk becsületbeli ígéreteinket,ezek után tartsuk tisztán minden erkölcsi fogadalmunkat

nem tartottuk magunkat a helyes moralitáshoz és a tanítónknak adott szavunkat sem álltukha erkölcsünk lyukkal van tele, annak hatása a külső környezetünkön fog megérni- elkötelezettségeinket vagy bármely más fogadalmat tartsunk annyira tisztán, amennyire csak tőlünk telik

 

30.Szegény, de elönti a vágy és a mohóság dolgok után

Gazdag akar lenni, de nem sikerül

 

múltban zsugori voltvonakodott megosztani bármi isfelajánlásai szegényesek voltaknem tett felajánlásokat a Három Drágaságnak pl. és nem adott a segítségért koldulóknak- adjunk ezután- ennek ellenére a szándék fontosabb a felajánlásnál! A felajánlás mindig tiszta legyen- olyat adj, amit te is szívesen fogadnál; ne ajánlj fel puszta vizet oltáron, ha dúskálsz a pénzben, mert édemeid fogyatkozásnak indulnakbármit eszel vagy iszol, először mindig ajánlj fel mindent

 

31.Testi hiba, hiányzó testrész

Csúnyaság

Vakság

Sántaság

Testünk csúnya, mások pedig hibáink gúnyolásával foglalkoznak

Mások nem fordulnak felénk tisztelettel

Haragunknak szabad folyást engedve csúnya jeleneteket rendeztünk

 

a múltban ill. szerzetesként nem szép képmásokat készítettünk

a múltban nem használtunk ki olyan lehetőségeket, mint sztupák vagy buddha-szobrok építése, továbbá kritizáltunk szobrokat, képmásokat és vulgáris összehasonlításokat tettünk vagy tiszteletlenül bántunk szent szövegekkel- mostantól kezdve készítsünk jó szobrokat buddhákról, mesterünkről és tisztelettel forduljunk a képen ábrázoltak felé is. Másokkal ne legyünk durvák, inkább próbáljunk meg mindig barátságosak lenni. Erősítsük ezt az elhatározásunkat, jókedvűek és ne ingerlékenyek legyünk.

 

32.Ragaszkodás gyötör

harag gyötör

Zavar van jelen, bármennyire is el akarjuk nyomni

Növekvő ragaszkodás

 

törekvéseink ellenére a múltban hagytuk, hogy énszerető magatartásunk ellenőrzés nélkül garázdálkodjon, csak saját jólétünket tekintettük makacsul, önérdekből éltünk-ezután ajánljunk fel minden erényes cselekedetet, hogy mások fejlődhessenek, gyarapodhassanak.

 

33.Szellemi fejlődés nem történik

a gyakorlás eredménye elmarad

 

eddig teljesen elmerülve az énkényeztetés módjába belül mindig ragaszkodtunk az egonkhoz

mind a jelen, mint a múlt életekben alantas szándékkal éltünk és elfordultunk a jó gondolatoktól- ezután bármilyen érdemet gyűjtünk, azt mások segítésének kívánsága hassa át, az önző szándéknak az árnya se férjen hozzá

 

34.Az erény nem hoz tudatára semmilyen pozitív eredményt

Zabolázatlan tudat, hiába vagyunk erényesek

 

eddig olyan világi nagyravágyással voltunk telve, mely a jelen élet sikertelenségét célozza meg- ezután dolgozzunk egyhegyű erőkifejtéssel a messzi túlpart szabadságának eléréséérttudatunkat ne a haszonszerzés töltse be, célod az összes zűrzavar és elhomályosulás eltávolítása és a nem tartózkodó nirvána elérése legyen

 

35.Tanulás eredménytelensége

Meditálás eredménytelensége

Korán feladja a meditációs tevékenységet

 

a sikertelenség miatt bármibe kezdtünk, annak mohón nekiugrottunk, aztán pedig hamar kifáradva, arról lekicsinylően beszéltünk. Gyakorlatokat csináltunk anélkül, hogy azok lényegét megvalósítottuk volna és lelkületünket nem változtattuk meg. Csak azért mentünk el a tanításokra, mert azok nevei különlegesek voltak. Ha a gyakorlatokkal csak kísérletezünk vagy kérkedünk, nem fogjuk beteljesíteni azokat, mert nem járjuk végig a megfelelő képzést, az eredmény pedig a gyümölcstelenség lesz.- ezután ne rohanjunk állandóan új gyakorlatok után

 

36.Becsapás

Átverés

Becsvágyók

 bizalmunkat, barátságunkat ármányos cselszövéssel hálálják meg

 

a múltban igen beképzeltek és arrogánsak voltunk. Azt hittük mi vagyunk a legokosabbak, legszebbek és hasonlók. Mohón másoktól mindig csak kaptunk. Eddig nagyravágyásból, gőggel telve cselekedtünk, énközpontú büszkeséggel- ezután kerülj ezt el és gyakoroljuk az elégedettséget.

 

37.Irigység mások tudására, tanítására

Féltékenység a tanítóra

Tanítások a zavarodottságot erősítik

 

jelen és múlt életeinkben nem vettük komolyan a démoni önszerető magatartás hátrányait, épp ellenkezőleg, avval foglalkoztunk és gyakoroltuk- ha helyes módon elmélkedünk a hátrányokon, el tudjuk hagyni az önszerető magatartást

 

38.Jó szándékkal cselekszünk, mégis ellenséges választ vált ki

Kedves vagyok, rosszul sül el mégis

Hálátlanság

Nem ismerik el valakinek a tetteit, nem kap érte dicséretet

Szidnak és gyaláznak

 

eddig gonoszsággal háláltuk meg mások kedvességétszerető dorgálásra haragtartással válaszoltunksaját hasonló tetteink jönnek visszamásokkal rosszindulatúan bántunk- mások jóindulatát ezentúl fogadjuk méltósággal, alázatos tisztelettel.

 

39.Nemkívánt körülmények

 

erénytelen tetteink ellenünk fordulása ez- mások gonoszságának eredményeit képtelenség megtapasztalni, bármilyen csapás is szomorít, csak saját múltunkat okolhatjuk- ezért tartózkodjunk mindenféle erénytelenségtől. A lelkiismeret az a figyelmesség és szellemi éberség, amely egészséges, segítő cselekvés mellett tart. A gondatlanság ennek ellentéte.Ha tudatunkat soha nem képezzük, akkor az túlérzékeny lesz és könnyen belelendül mind az örömbe, mind a depresszióba. Tudatképzés híján a legkisebb változás is nagy megpróbáltatást hozhat. Ha hozzá vagyunk szokva a képzéshez, még ha baj szakad is a nyakunkba, akkor is nyugodtak maradunk és képesek leszünk azon meditálni, hogy a létforgatag természete a szenvedés.Minden szerencse mások szeretetéből kél.

 

40.Alsó világokba való születés

 

ha ilyen helyre születünk meg, nincs olyan szenvedés, ami ne várna ránk és ha nem fejezzük be a világi létezést, milliárd szenvedésben lesz még részünk. Ha visszakerülünk az alsóbb világokba,még a Buddhák sem tudnak kihúzni onnan. Kerüljük az alvilági szenvedések minden okát. Féljünk a gonosztól, mert ez okozza az összes nyomorúságot. Minden rossz cselekedet kerüljünk el.

 

41.Családi probléma

Gyermekkel való probléma

Partnerrel való probléma

Családi élet gondjai , bajai szomorítanak

 

a rossz tettek visszatérnek, magukért beszélnek-ezután éljünk tisztán. Ha az épséget-egészséget próbáljuk gyakorolni, a kölcsönös összefüggés törvénye biztosítja a fejlődést. Ne ragaszkodjunk a világi élethez, tartsuk fenn a lemondással párosított tiszta fegyelmet.

 

42.Minden romlás

Nemkívánatos Élmények

 

oka az önszerető magatartás, mely az örökkévalóság lehetőségeit rabolja el. Ne becsüljük alá a hátrányait.

 

43.Az erényes cselekvés után megbánást érez vagy kételkedik eredményében

 

Előzőleg ingatagok voltunk, alantas indítékoktól kavarva, csak a gazdagoknak és hatalmasoknak udvaroltunk

 

44.Mindent áthat a vonzás-taszítás ereje, amit mondunk vagy hallunk eddig nem néztük, hogy minden problémánk oka a szívünkben lakó zűrzavar tömege, ezután próbáljunk meg elengedni minden akadályt, figyeljük meg hogy bukkannak fel és elemezzük őket

 

Kivonat a Buddhista Karma Tana c. könyvből Farkas L.Kiadó 2001.

SZELLEMGYÓGYÁSZOK, SZELLEMSEBÉSZEK ORSZÁGOS ÖSSZEFOGÁSA ! JELENTKEZZ !!
bottom of page